Eesti kinodes pakutakse metsikut lõunat

3. mai 2024 | Uudised

Kultuuripealinn Tartu 2024 raames jõuab 5. maist kinodesse lühifilmide kogumik “Metsik lõuna”, mis toob vaatajateni kaheksa pööraselt unikaalset lugu Tartust ja Lõuna-Eestist. Filmide autoriteks on nimekad filmitegijad Eestist ja auhinnatud dokumentalistid välismaalt.

Autorite seas on filmiloojaid, kelle juured on sügaval Lõuna-Eestis ja neid, kes vaatasid seda piirkonda täiesti värske pilguga. Läbiva joonena püütakse lühifilmides tabada ellujäämise kunstide nippe ning saladusi.

Kinoekraanil kohtuvad karakatid ehk Peipsiveere mädmäksilikud autod, võluvad mittekohad Tartus, metsiku saksa naise elu vee ja elektrita, vallatu kits ja segased külapeod, Annelinna elanike erinäolised elud, mälestuslik Petseri, limaseened ja kosmoseuuringud ning muidugi ellujäämise kunstnikud tänasest päevast ja aastate tagant.

Dokprogrammi kunstiline juht Kaarel Kuurmaa ütleb: “Tegu on Eesti kinoloos erakordse sündmusega, milles kohtuvad kodumaised ja rahvusvahelised filmitegijad, kes kõik leidsid omaenda lähenemise ellujäämise kunstide kontseptsioonile. Tulemuseks on tugev tervik, mis värskendab meie arusaama Tartu kultuuripealinna areaalis toimuvast. Ehkki filmitegijad töötasid eraldi ja iseseisvalt, tekkis nende vahel põnev dialoog ning välja joonistuvad sarnased kujundid ja teemad.” 

Kogumiku “Metsik lõuna” filmid ja autorid: “Ellujäämise kunstnikud” (Jaan Tootsen), “Eluteelised” (Viesturs Kairišs / Läti), “Hilda Ha. Võrgust väljas” (Eva Kübar), “Jõgi ja kass” (Maria Aua), “Maja” (Carl Olsson / Rootsi, Taani), “Parim päev karakatile” (Andrey Paounov / Bulgaaria), “Vaatamise kunst” (Andris Gauja, Läti), “Õmblusmasin” (Ülo Pikkov).

Filmikogumikule on animatsioonid teinud auhinnatud Eesti animaator Sander Joon

Filmid on eesti-, inglise-, vene- ja saksa keeles ning eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega. Kogumikku saab näha kinodes üle Eesti alates 5. maist.

Ellujäämise Kunstide Dokprogramm kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. Projekti toetavad Eesti Filmi Instituut ja SA Tartu 2024.