Astronoomid näevad läbi teleskoopide universumi struktuuri – see on justkui ämblikuvõrk. Limaseente teadlased näevad läbi mikroskoopide pisikeste organismide moodustatud sarnaseid mustreid. Püüdes avastada asjade olemust, näitavad nad mõlemad uudishimu kaunidust.
Režissöör: Andris Gauja
Operaator: Toms Šķēle
Monteerija: Tambet Tasuja
Helilooja: Sven Grünberg
Heli: Markku Tiidumaa
Produtsent: Margus Õunapuu
Kaasprodutsent: Andris Gauja
Produktsioonifirmad: Filmtower OÜ ja Riverbed (Läti)
Riigid: Eesti, Läti
Keel: eesti, inglise
Pildid võtetelt (fotograafid: Henry Griin, Kiur Kaasik ja Silver Gutmann)
Pildid filmist
Andris Gauja filmist…
Millest sinu film räägib?
“Vaatamise kunst” jutustab meile loo kahest pealtnäha erinevast inimrühmast – astronoomidest, kes püüavad maailma mõista, vaadates läbi oma teleskoobid, ja limaseente teadlastest, kes uurivad lähemalt kõige pisemate organismide mikromaailma. Mõlemad jõuavad asjade käigu kohta sarnastele järeldustele ja mõlemad näitavad, et meie loomulik uudishimu on ilmselt meie peamine liikumapanev jõud.
Kust said inspiratsiooni filmi jaoks?
Mul läks õnneks, et mul oli võimalus teha selle tulevase idee jaoks teaduslikku residentuuri. See oli üks haruldasi juhtumeid, kui mul oli juba mõte ja ma läksin peamiselt süvitsi uurima, kas mu käsitlusel on Lõuna-Eestis viljakat pinnast. Seal tehtud avastused ületasid kõik mu ootused.
Mida tähendavad sinu jaoks “Ellujäämise Kunstid”?
Mina isiklikult näen inimmõistust kui midagi, millel pole algust ega lõppu. Ma arvan, et mitte meie kehal pole vaimu, vaid pigem on see meie vaim, millel on keha. Nii et minu jaoks tähendab ellujäämine teadlikku olemist, ärkvel olemist – ja siinkohal nõustun meie peategelastega, et uudishimu aitab meil ellu jääda.