Programm

Ellujäämise Kunstide Dokprogramm toob kinolinale kaheksa lühifilmi Lõuna-Eestist. Teoste autoriteks on tunnustatud režissöörid Eestist ja mujalt maailmast. Filmitegijad püüavad uurida, õppida ja jagada Lõuna-Eesti inimeste, paikade ja piirkonna unikaalsust – aktiivsest kohalike kogukondade seltsielust Juri Lotmani, Uku Masingu või Jaan Kaplinski jalajälgedeni, uuesti ellu ärkavast maapoest Tartu idufirmadeni.

Filmide valmimist tähistame 2024. aasta kevadel suure Esilinastuste Peoga, mis toimub valitud Lõuna-Eesti linnades ja külades. Pidu ja linastused toimuvad üheaegselt kinodes, kultuurikeskustes, rahvamajades, koolides jm. Esilinastused sünnivad koostöös kogukonna ja kohaliku omavalitsusega, mis annab võimaluse igaühel (ka Sul!) panustada. See on filmipidu inimeselt inimesele, et kinnipüütud lood ei jääks vaid kinoekraanile.

Ellujäämise kunstide lühifilmid

Eestis on maailma kontekstis palju erakordset – ellujäämise kunstnikud linnades ja metsades, kihav teadus limaseentest tähistaevani, kohalike kalurite isetehtud karakatid, igavad mittekohad ning ellu põnevust toovad paigad ja kogukonnad. Just neid eripärasid tabasid rahvusvahelised ja Eesti dokumentalistid, kes lõid ühise Tartu 2024 filmikasetti “Ellujäämise kunstid”. 

Filmikonkurss

2022. aasta sügisel valitakse läbi filmikonkursi kaheksa lühifilmi, mis valmivad 2024. aasta kevadeks. Filmiideid saavad esitada kõik – nii kohalikud tegijad kui ka välismaa režissöörid. 

Residentuurid

Rahvusvaheline filmitegijate residentuur toob järgnevatel aastatel Tartusse ja Lõuna-Eestisse kümmekond tunnustatud filmirežissööri kogu maailmast. Residentuuridest sünnivad ideed, mis esitatakse Ellujäämise Kunstide ideekonkursile.

Kohtumisõhtud Elektriteatris

Tartu Elektriteatris ja teistes Lõuna-Eesti kinodes toimuvad retrospektiiv-kohtumisõhtud, mille raames linastavad siin resideeruvad režissöörid oma loomingut Tartu ja Lõuna-Eesti filmihuvilistele. Filmiõhtute raames näeb valitud filme suurel ekraanil. Seansile järgneb teose teemadest tõukuv vestlus autoriga.

Meistriklassid

Lõuna-Eestis resideeruvad režissöörid viivad läbi avatud kohtumisi Eesti filmitegijatele. Meistriklassides avab autor ukse oma loomekööki – tutvustab oma loojutustamise meetodeid, põhimõtteid ja tehnilisi vahendeid ehk kuidas ja millega tema oma loo ekraanile toob.

DocDJ

DocDJ raames toimuvad Lõuna-Eesti koolides õppepäevad. Lõuna-Eestis resideeruvate režissööride käe all saavad noored tundma õppida audiovisuaalset maailma – tutvuda filmitegemise etappidega (stsenaariumi kirjutamine, loo jutustamine, produktsioon, kaameratöö, monteerimine, helindamine jne), filmivaldkonna sõnavara ning ametitega. Õppepäev toimub piirkonnas, kus filmitegija resideerub.