“See on uskumatu, kuidas lõunaeestlased on ennast sidunud loodusega. Kõik argipäevased tegevused ja olemised astuvad loodusega samas rütmis! See on võrratu! Ja teie segametsad – Rootsis ei kohta selliseid koosluseid nagu siin” – Jerzy Sladkowski
Tartu 2024 Ellujäämise Kunstide Dokprogrammi residentuur tervitas 25. mai – 18. juuni esimest residenti, Poola-Rootsi dokumentaalfilmide režissööri Jerzy Sladkowskit. Poolas sündinud ja kasvanud kuid juba alates 1982. aastast Rootsi elama asunud Jerzy Sladkowskit on filmiajakirjanik Tiit Tuumalu nimetanud dokumentalistika elavaks klassikuks. Pika karjääri jooksul on ta loonud üle 50 filmi nii Prantsuse, Saksa, Poola, Rootsi, Soome, Taani kui Norra telejaamadele. Jerzy Sladkowski linateoseid on näidatud loendamatutel filmifestivalidel ning need on leidnud ära märkimisi kõikjal maailmas. Ta on pälvinud Euroopa Filmiakadeemia parima dokumentaalfilmi auhinna ning peaauhindu suurtel festivalidel nagu IDFA Amsterdamis, DOK Leipzig, New York, Göteborg.
Sladkowski külastas kahe nädala jooksul Lõuna-Eesti piirialasid, Setomaad ning Peipsiäärset. Kõige sügavama mulje jätsid Sladkowskile piiriäärsed setod – nende ajalugu, harjumused, religioon, mõtte- ja eluviis. “Setod, kes on oma ellujäämise nimel pidanud aastasadu võitlema, on suutnud siiski ühtselt seljatada ajaloo hammasrattad ning säilitanud oma traditsioonid ja eluviisi. Setod ju valivad igal aastal endale uue kuninga, see kõik teeb nendest Lõuna-Eesti tugevaimad ellujäämise kunstnikud.” ütles režissöör oma kogemust kokku võttes.
Oma reisi lõppedes viis Jerzy läbi Tartu Loomemajanduskeskuses meistriklassi “Kuradile ajud – kuidas jõuda vaataja südameni “, kus ta selgitas, mis on tema loomeköögi saladuseks ning, et filme tehes peab just mõtlema, kuidas jõuda inimeste südamesse ja pakkuda emotsionaalseid kogemusi, mitte rõhuda inimestele ajule ning ratsionaalsusele.
Meistriklassile järgnes kohtumisõhtu Tartu Elektriteatris, kus näitasime Sladkowski kolme tuntud filmi – “Paradiis”, mis pälvis esimese dokumentaalfilmina 2010. aasta tARTuFFil publiku preemia Suudlevate tudengite kuju, teiseks film “Viinavabrik”, mis võitis 2011. aastal Pärnu Filmifestivali Grand Prix. Viimaseks näitasime filmi “Mõru armastus”. Sladkowski filmide läbivaks teemaks võib pidada inimesi, kes on silmitsi dramaatiliste muutustega või indiviide, kes püüavad muutuvas keskkonnas säilitada normaalsust ja püüdlevad oma vaiksel moel parema elu poole. Loe rohkem filmide kohta siit.
Vaatamata soojale pühapäeva pärastlõunale, kogunes Elektriteatrisse üllatavalt palju huvilisi, kellest suuremad fännid jäid vaatama kõiki kolme filmi. Peale filmi “Mõru armastus” viis Ellujäämise Kunstide Dokprogrammi kunstiline juht Kaarel Kuurmaa läbi vestluse Sladkowskiga tema filmide tegelastest ja teemadest tõukudes.