Kohtumisõhtu Elektriteatris #1: Jerzy Sladkowski

12. juuni, 2022 16:00 |

Tartu Elektriteater, Jakobi 1, Tartu.

Tartudok2024: Kohtumisõhtud Elektriteatris on Ellujäämise Kunstide Dokprogrammi ellu kutsutud filmisari, mille raames linastavad Lõuna-Eestis resideeruvate režissööride filmid kõikidele filmihuvilistele. Filmiprogramm kuraator Kaarel Kuurmaa viib läbi seansile järgneva vestluse autoriga. Kohtumissarja avab Rootsi tuntud rezissöör Jerzy Sladkowski. Kohtumisõhtu on inglisekeeles, filmidel on inglise keelsed subtiitrid. Sissepääs tasuta!

Kava:
16:00 Sissejuhatus ja avafilm: Paradiis (2007, 58 min)
17:30 Viinavabrik (2010, 90 min) 
19:00 Vestlus Jerzy Sladkowski-ga. Moderaator: Kaarel Kuurmaa, inglise keeles.
20:00 Mõru armastus (2020, 86 min)

Filmid

Paradiis
Hans ja Kerstin on olnud üle 60 aasta abielus. Ühel heal päeval otsustab Hans vastu Kerstini tahtmist, et suvemajja peab tulema uus, pehmelt öeldes päris julge esteetikaga pilt-tapeet. Varem pole neil õnnestunud remondi teemadel ilma suuremate vastasseisude kokkuleppele jõuda, kas seekord läheb teisiti? Arutelude, vestluste ja tülide kaudu rullub lahti ühe abielu portree, mis on ühtaegu nii helge kui kriipiv. See kinnitab vana tõdemust, et kooselu, mis kestab üle remondi ja tapeedi vahetuse võib läbi seilata ka kõikidest muudest takistustest. 

Jerzy Sladkowski lustlik dokumentaalfilm võitis väga kõrge keskmise hindega esimese dokumentaalfilmina 2010. aasta tARTuFFil publiku peapreemia Suudlevate tudengite kuju. Esmapilgul vähedramaatilisena tunduda võiv filmilugu Rootsi pensionäride vähetähtsaist olmemuredest muutub oskusliku kaamerapilgu all universaalselt mõistetavaks üldistuseks ühe katuse all elamise väljakutsetest. “Paradiis” on ajatu ja üldmõistetav lugu kompromisside kunstist kuid ikkagi ja ennekõike armastusest. (Kaarel Kuurmaa)

Viinavabrik
See film leiab aset Zhiguljovski väikelinnas Samaara oblastis ca 1000km kaugusel Moskvast. 22 aastasel Valentinal on unistus – ta tahab saada kuulsaks näitlejannaks ning lahkuda ükskõik mis hinnaga sellest Volga-äärsest paigast, mis ei paku tema „rumalale aga emotsionaalsele“ hingele piisavalt toitu, kus argireaalsuseks on liinitöö viinatehases, mille aurud ajavad elevile seal töötavate naiste teravad keelepaelad. Õnneks on kodus olemas väike telekas karaokemängijaga, õhtuid täitvad tipsutamiskaaslannad ning kõhutantsutrenn. Väike poeg tundub Valjale olevat ainult tülikas element suurlinna näitlejannaks lahkumise teel.

Filmi edenedes muutub omamoodi ingellikuks peategelaseks hoopis Valentina ema Tatjana, kelle ellu on ilmunud vana armastus ning tundub, et oleks nagu taaskord, veel üks võimalus… Ning üks tavaline bussisõit võib ühtäkki olla nii kõikelubav ja ilusaks tegev. Kestaks see vaid rohkem ja viiks ta inimesed päriselt koju.

Jerzy Sladkowski meisterlik Viinavabrik pälvis mainekal DOK Leipzig festivalil peaauhinna. (Kaarel Kuurmaa)

Mõru armastus
Tuhanded inimesed koguvad aastaid raha, et osta pilet ristluslaevale Maksim Gorki, mis sõidab mööda emakest Volgat – räägitakse, et õnnetud leidvat sealt armastuse!

Dokumentalistika elav klassik Jerzy Śladkowski teeb ühe taolise reisi kaasa, olles kolme nädala jooksul tunnistajaks, kuidas selle romantiliste legendidega ümbritsetud laeva pardal lapitakse murtud südameid ja sassis suhteid, otsitakse meeleheitlikult hingesugulast, kes elu teises pooles üha enam kummitavale üksindusele lõpu teeks.

Soe ja humoorikas, nukra alatooniga film elab õnneotsijatele kogu hingest kaasa. Tüünelt voolav jõgi aitab pettumusi leevendada. Lootus sureb viimasena!

See on „Jaam kahele” või õigemini „Laev kahele”. (Tiit Tuumalu, PÖFF)

Jerzy Sladkowski

Ellujäämise Kunstide Dokprogrammi esimeseks residendiks on Poolas sündinud ja kasvanud kuid juba alates 1982. aastast Rootsi elama asunud Jerzy Sladkowski, keda filmiajakirjanik Tiit Tuumalu on nimetanud tabavalt dokumentalistika elavaks klassikuks. Pika karjääri jooksul on ta loonud üle 50 filmi nii Prantsuse, Saksa, Poola, Rootsi, Soome, Taani kui Norra telejaamadele. Jerzy Sladkowski linateoseid on näidatud loendamatutel filmifestivalidel ning need on leidnud ära märkimisi kõikjal maailmas. Ta on pälvinud Euroopa Filmiakadeemia parima dokumentaalfilmi auhinna ning peaauhindu suurtel festivalidel nagu IDFA Amsterdamis, DOK Leipzig, New York, Göteborg. 

Eesti kinopublik on saanud aastate jooksul Sladkowski filme vaadata nii Pärnu Filmifestivalil, tARTuFFil, PÖFFil, DocPointil kui ETV ekraanidel. Tema film “Paradiis” pälvis esimese dokumentaalfilmina 2010. aasta tARTuFFil publiku preemia Suudlevate tudengite kuju. Film “Viinavabrik” võitis 2011. aastal Pärnu Filmifestivali Grand Prix. 

Jerzy Sladkowski filmide läbivaks teemaks võib pidada inimesi kes on silmitsi dramaatiliste muutustega või indiviidie, kes püüavad muutuvas keskkonnas säilitada normaalsust ja püüdlevad oma vaiksel moel parema elu poole. Sladkowski kuulsaimad filmid on armsast vanapaarist kõnelevad “Rootsi tango” ja “Paradiis” ning viimasel kümnendil loodud teosed nn. vene triloogiast  “Viinavabrik”, “Don Juan” ja “Mõru armastus”.