Bulgaaria režissöör Andrey Paounov teeb Peipsimaal filmi karakattidest

8. aug. 2023 | Uudised

Tartu 2024 Ellujäämise Kunstide Dokprogrammi roosa rändkast on jõudnud Peipsimaa Pärimuskeskusesse, kus ta ootab uudistajaid 20. augustini. Peipsimaal väntab filmi “Täiuslik päev karakati kalapüügiks” Bulgaaria režisöör Andrey Paounov, kelle filmi keskmes on Peipsi ranniku elanikud ning nende uppumatud sõidukid karakatid.

Andrey Paounov on Bulgaaria filmirežissöör, kes on tuntud oma dokumentaalfilmide poolest. Tema debüüt dokumentaal “Georgi ja liblikad” (2004) võitis Amsterdami rahvusvahelisel dokumentaalfilmide festivalil IDFA-l parima keskmise pikkusega dokumentaalfilmi auhinna. Paounov tuleb Eestisse, et teha film Peipsi ranniku elanike enda tehtud uppumatutest sõidukitest ehk karakatidest. Algselt olid need mõeldud talvel omaniku püügikohta sõidutamiseks, kuid tänaseks on neist saanud ainulaadne “jäätakso”. Paounov jälgib mitme karakat-mehe rutiini, et maalida kokku pilt põnevast vanausuliste kultuurist, omal käed kokku pandud hübriidsõidukitest ja jääpüügist.

Operaatori assistent Boris Mitrev, režissöör Andrey Paounov, operaator Ivan Chertov ja produtsent Riho Västrik (Foto Heikki Leis)

Operaatori assistent Boris Mitrev, režissöör Andrey Paounov, operaator Ivan Chertov ja produtsent Riho Västrik (Foto Heikki Leis)

Andrey Pauonov filmist: “Leidsin selle loo 2022. aasta suvel, kui otsisin Sibulateel põnevaid lugusid ja tegelasi. “Täiuslik päev karakati kalapüügiks” on film huvitavatest, omal jõul kokku pandud ja taaskasutatud sõidukitest Peipsi kaldal. Näidates kohalike inimeste loomingulisi viise pidevalt muutuva maailma ja keskkonnaga toimetulemiseks, mis minu arvates ongi Ellujäämise Kunst”.

Dokprogrammi rändkasti Peipsimaa Pärimuskeskuse juures (Foto Kadi Rutens)

Dokprogrammi rändkasti Peipsimaa Pärimuskeskuse juures (Foto Kadi Rutens)

Selle aasta jooksul jõuab igasse filmiga seotud paika Ellujäämise Kunstide Dokprogrammi rändkast, et tutvustada valitud filme ja pakkuda võimalust osaleda loosis, mille auhinnaks on nädal Piirissaarel. Nädal, et võtta aega iseendale, katsetada elu eraldatud saarel keset Peipsi avarusi ja saada osa filmikasseti maailmaesilinastusest. Rändkasti võib leida sel aastal veel Tõraverest ja Piirissaarelt. Ellujäämise reisi loosis saab osaleda ka läbi kodulehe https://tartudok2024.ee/filmid/

2023. kevadel valis Tartu 2024 Ellujäämise Kunstide Dokprogramm välja kaheksa filmitegijat Eestist ja välismaalt, kelle filmid linastuvad Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi raames 2024. aasta mais. Filmid sünnivad koostöös Eesti produktsioonifirmadega. Teised valitud filmitegijad on: Viesturs Kairišs (Läti), Andrey Paounov (Bulgaaria), Ülo Pikkov (Eesti), Eva Kübar (Eesti), Maria Aua (Eesti), Carl Olsson (Rootsi/Taani) ja Andris Gauja (Läti). Lühifilmide tootmist rahastavad Eesti Filmi Instituut ja SA Tartu 2024. Rändkast valmis koostöös