Meistriklass N°2: Viesturs Kairišs

03. oktoober, 2022 15:00 |

Tartu Elektriteater

2022. – 2023. aastal kutsub Tartu 2024 Ellujäämise Kunstide Dokprogramm Eestisse mitmeid rahvusvaheliselt tuntuid dokfilmi režissööre Lõuna-Eestisse residentuuri, kes   viivad läbi avatud kohtumisi Eesti filmitegijatele. Meistriklassides avab autor ukse oma loomekööki – tutvustab oma loojutustamise meetodeid, põhimõtteid ja tehnilisi vahendeid ehk kuidas ja millega tema oma loo ekraanile toob.

Järgmise meistriklassi viib läbi Viesturs Kairišs, rahvusvaheliselt tuntumaid ja auhinnatumaid Läti režissööre, kes on edukalt teinud nii sõna- kui ooperilavastusi, mängu- ja dokumentaalfilme. Viesturs Kairišsi toob meieni pooleteist tunnise meistriklassi, milles selgitab oma karjääri ja loometöö printsiipe nii teatris kui filmis.

Meistriklass: “Directing documentary and opera, fiction film and drama theatre – similarities and differences.”

Moderaator: Siim Angerpikk
Meistriklass on inglise keeles. Osalemine tasuta.

Viesturs Kairišs (s.1971) on rahvusvahelise haardega Läti filmirežissöör, stsenarist, teatri- ja ooperilavastaja. Tema viimane film “Jaanuar” (2022), mille kaas-stsenaristid on eestlased Livian Ulman ja Andris Feldmanis esilinastus äsja Tribeca filmifestivalil ja võitis seal parima rahvusvahelise mängufilmi tiitli. Viestursi varasemad mängufilmid “Sildimaalija” (2020) ja “Melanie kroonikad” (2016) esilinastusid PÖFFil ning hiljem erinevatel festivalidel üle ilma. Tema läbilöögiteos “Nad lahkuvad teed mööda” (2002) pälvis Karlovy Vary filmifestivalil FIPRESCI auhinna ning Raindance festivali parima debüütfilmi preemia.

Poeetiline Latgale regioonis filmitud dokumentaalfilm “Pelikan kõrbes” valiti 2014. aasta Visions du Réel-i võistlusprogrammi ning film pälvis ka Let’s Cee filmifestivalil žürii eripreemia. “Pelikan kõrbes” linastus 2015. aasta DocPoint festivalil ning 2016. aastal nägi Tallinna publik tema dokumentaalfilmi “Nähtamatu linn” kiiritatud Tšornobõli regioonis elavatest inimestest. 2004. aastal valminud dokumentaal-muusikal “Romeo ja Julia” linastub endiselt mitmetel Balti dokumentalistika retrospektiividel. Alates 2020. aastast on Kairišs Riias Dailes Teatri kunstiline juht ning arendab ka järgmisi filmiprojekte.