Kohtumisõhtu Elektriteatris #11: Filip Remunda

29. november, 2022 18:00 |

Tartu Elektriteater

Filip Remunda on auhinnatud Tšehhi režissöör ja produtsent, kes tuleb avastama Lõuna-Eestit. Meil on hea meel tuua teieni tema kaks kõige tuntumat dokumentaali, “Kanad, viirus ja meie” ja “Tšehhi unelm”, kusjuures viimase eest on Remunda pälvinud Tšehhi Filmiakadeemia auhinna.

KAVA
18.00 “Kanad, viirus ja meie” (2021, 74 min)
19.15 Vestlus režissöör Filip Remundaga, modereerib Kaarel Kuurmaa.
20.00 “Tšehhi unelm” (2004, 90 min)

Filmid linastuvad inglisekeelsete subtiitritega. Vestlus autoriga on inglise keeles.
Sissepääs tasuta!

Kanad, viirus ja meie

2020. aasta märtsis, koroonaviiruse kriisi alguses, kolib kolmelapseline pere mägisesse maakohta. Internetis surfates leiavad lapsed video Aasia toiduturust, kus näidatakse tükeldatud madusid, rotte ja muid metsloomi. Nad on šokeeritud, nähes puure täis tapmisele määratud kasse ja koeri. Mõtiskledes inimeste ja loomade vaheliste suhete üle, jõuavad nad otsusele adopteerida kanad ja pidada neid nagu naabrid. Need kanad näevad haledad välja, teistsugused kui naabrite kanad ja lapsed tahavad teada, miks. Neid huvitab, miks inimesed kohtlevad loomi nii julmalt. Lapsed saavad nõu kogenud kasvatajatelt ja õpivad päev-päevalt oma kanade eest hoolitsema. Kodu- ja tööstusloomade erinevuste üle arutledes avastavad amatöörkanakasvatajad, et on poliitikuid, kes tahavad puurikanade pidamise keelustada. Puurikanade kasvatamine keelatakse Tšehhi Vabariigis alates 2027. aastast. (Matsalu filmifestival)

Tšehhi unelm

Tšehhi noored filmirežissöörid Vit Klusak ja Filip Remuda korraldasid oma filmikooli lõputööna suure reklaamikampaania olematule hüpermarketile. Kuu aega seisid kõikjal pilkupüüdvad reklaamtahvlid: `Ärge minge!`, `Ärge kulutage!` 31. mail 2003. aastal saabusid tuhanded inimesed kohale ja tormasid odavat kaupa ostma. Kui selgus, et tšehhi unelm oli vaid fassaad, mille taga polnud muud kui roheline väli, tundsid paljud end solvatuna ja ninapidiveetuna. 

Kahe noore mehe julge eksperiment on saanud tõeliseks dokfilmide klassikaks, mida näidati sadadel festivalidel ning mida korratakse tänini nii festivalide retrospektiividel kui ülikoolide filmiklubides. 2021. aasta lõpus valiti Euroopa Filmiakadeemia poolt “Tšehhi unelm” ka viimase 30 aasta olulisima Kesk- ja Ida-Euroopa filmi hulka.