Tartudok2024 kohtumisõhtud Elektriteatris on Ellujäämise Kunstide Dokprogrammi ellu kutsutud filmisari, mille raames linastavad Lõuna-Eestis resideeruvate režissööride filmid kõikidele filmihuvilistele. Filmiprogramm kuraator Kaarel Kuurmaa viib läbi seansile järgneva vestluse autoriga. Meie järgmine resident on Läti režissöör Andris Gauja. Kohtumisõhtu kuulub Tartuffi programmi. Loe rohkem.
Kava
18:00 Perekonnainstinkt (2010, 58min)
19:30 Õppetund (Läti, 2015, 108 min)
21:10 Vestlus Andris Gauja-ga. Moderaator: Kaarel Kuurmaa, inglise keeles.
Filmid linastuvad läti keeles eesti- ja inglisekeelsete subtiitritega. Vestlus autoriga on inglise keeles.
Sissepääs tasuta!
Filmide tutvustus
Perekonnainstinkt (Läti, 2010, 58min)
2010.aastal esilinastunud Andris Gauja debüütfilm “Perekonnainstinkt” saavutas koheselt suure festivaliedu ning seda peetakse tänini üheks lähiajaloo parimaks Baltikumi dokumentaalfilmiks. Vaatamata karmile teemale ja õhkkonnale on seegi film armastusest. Kuigi kindlasti väga omalaadsest armastusest, mida kohtab harva ja mida veel harvem sellise ehedusega ekraanile tuuakse.
Zanda ootab oma venda vanglast tagasi. Vend Valdis on aga samas ka tema laste ise ja perekonnapea. Kirjade põhjal otsustades Zandal vabanemise päeval midagi head
loota ei ole. Tuleb seni kuidagi päevad õhtusse saata selles Läti väikeses kolkakülas, kus on liiga palju viina, liiga vähe raha ja kamba peale ka liiga vähe mõistust. Zandale
ajab külge end poollolliks joonud naaber, aga Zanda on vähemalt esialgu Valdisele truu.
Perekonnainstinkt on nagu Läti version “Võsareporterist”, aga erinevalt Eesti teletaeva säravast tähest on režissöör Andris Gaujal aega ka oma peategelane ära kuulata ning anda sellele lootusetule inimlikule komöödiale ka inimlik hinnang.
Õppetund (Läti, 2015, 108 min)
2014.aastal lõi Läti kinodes laineid film “Õppetund” (Izlaiduma Gads / The Lesson), mis linastus ka nimekatel filmifestivalidel nagu Montreal, Chicago, Bergen, Cottbus, Kinoshock ja Monsi armastusfilmide festival.
Peale dokumentaalfilmi “Perekonnainstinkt” suurt edu hakkas režissöör Andris Gauja koos operaator Aleksandrs Grebnevsiga tegema dokki, mis oleks meeleolult „Perekonnainstinkti” karmi, vaese ja vägivallarohke maailma vastand. Sündima pidanuks ühe Riia keskkooliklassi grupiportree. Suurekssaamise lugu koos suhete, õnne, sisemiste ja välimiste konfliktidega. Algselt dokina planeeritud teosest sai töö käigus hoopis mängufilm, milles segunevad dokumentalistika ehedus mõnede professionaalsete näitlejatega rikastatud mängulisuses.
See on lugu sarmikast vene keele õpetajast Zane’st, kes määratakse abiturientide klassijuhatajaks ning ta soovib oma õpilastega sõbruneda, korraldades eksursioone ja pidusid enda kodus. Kuid ta läheb liiga kaugele – piir õpetaja ja õpilaste vahel hakkab hägustuma. Kui üks Zane õpilastest armub temasse, leiab õpetaja end suhtepuntrast. Olukord muutub pinevaks nii tema kolleegide kui õpilaste silmis.
“Õppetund” on meisterlikult lavastatud linateos, kus fookuses on karakterid, suhted ning mõjus stsenaarium. Režissöör Andris Gauja debüütmängufilm näitab elu keerdkäike ja puntraid tõelise põnevuse ja empaatiaga.
Andris Gauja
Andris Gauja on lõpetanud Läti Kultuuriakadeemias stsenaristika erialal ning peale lõpetamist produtseerinud, kirjutanud ja lavastanud mitmeid filme. Tema tuntuim teos on kümnetel festivalidel linastunud ja auhinnatud “Perekonnainstinkt”, (2010, IDFA nominent, AFI-Docs Grand-Prix jne) mida paljud peavad ühed Baltikumi viimaste aastakümnete parimaks dokumentaalfilmiks. Peale “Perekonnainstinkti” edu on ta lavastanud kaks mängufilmi, “Õppetund” (2014. Aastal linastumised Montreal, Chicago, Moskva filmifestivalidel ning “Miski ei peata meid” (2019. aastal Läti filmiauhindadel “Lielais Kristaps” 9 nominatsiooni ). Ta on teinud koostööd ka eesti filmitegija Tambet Tasujaga, kes oli monteerija nii „Perekonnainstinkti” kui ka „Õppetunni” juures. Tema filmide keskmeks on tugevad karakterid ning oma loomingus keskendub ta sageli ebamugavatele ja mõtlemapanevatele teemadele. Praegu arendab Andris mitut uut projekti.